نکاتی در خصوص خوابیدن ️

Join SalamatX نکاتی در خصوص خوابیدن ️  Join   SalamatX بگو سیب  به قلم زهرا ارجمندبگو سیب
به قلم زهرا ارجمند نیا
پارت ۱۸۹

ایستادم و تنها سری تکون دادم.می دونستم حالم انقدری بد هست که اگه بخوام خودم برم امکان هراتفاقی هست.پدرجون به سمت ماشینش رفت و پشتش نشست و اون و تا جلوی پاهای من جلو آورد .حس می کردم علاوه بر قفسه ی سینم بازوی چپم هم تیر می کشه.به سختی سوار شدم و چشمامو بستم.ماشین و به حرکت درآورد و من به جلو خم شدم.سرم ومیون دستام گرفتم و حرفای اون زن شدن یک چکش تا دیواره ی مغزم و ویران کنن.اون حرفا واقعا راجع به من بود؟! من برای پول پوریا نقشه کشیده بودم؟من فقط یک قربانی بودم.قربانی یک ازدواج اشتباه..تو این که اون مرد خطا کرده بود هیچ شکی نبود .اصلا نمی شد منکراین قضیه شد که زندگی همه ی ما دست خوش اون اشتباه شد‌ ، اما واقعا گناه ما چی بود؟! گناه مادرم چی بود؟یعنی دونفر که به هر دلیلی از هم جدا می شدند گناهکار بودند؟! طلاق مکروه ترین حلال خدا بود..وقتی خود همون خدا واسه دونفر که به ته خط رسیدند این و حلال کرده پس آدما با چه منطقی این همه برچسب روی پیشونی خانواده های درگیر این معضل می چسبونن؟! یادمه مامانم یک دوست داشت که شوهرش معتاد و بددهن بود.هیچ وقت راضی به طلاق نشد چون اونم از همین قضاوت هایی که پشت بچه هاش بود می ترسید.بچه های اون توی یک محیط آلوده و پر از ترس بزرگ شدند.هیچ درک درستی از زندگی نداشتند جز صدای فریاد پدرشون و ناله های شبونه ی مادرشون.یه همسایه هم داشتیم که هیچ وقت صدای بلندشون و نشنیده بودیم.یه روز خانم همسایه برای خداحافظی ا‌ومد.گفت که طلاق گرفتند و قراره از اهواز بره پیش خانوادش.مادرم شکه شد،ازش پرسید مشکلتون چی بود؟گفت که مشکل خاصی نداشتیم فقط نمی تونستیم هم و درک کنیم.متوجه شدیم اگه با هم بمونیم هردو توی یک نقطه درجا می زنیم.راهمون و جدا کردیم تا بهم فرصت جلو رفتن بدیم،دیرفهمیدیم که آدم دنیای هم بودن نیستیم و خیلی مسالمت آمیز تمومش کردیم.
حالا کدومشون کار درستی کرده بودند؟! اون زن و شوهری که فهمیده بودند باهم آینده ای ندارند گناهکار بودند یا اون زنی که موند و از سر ترس بچه هاش و میون یه عالمه توهین و تحقیر بزرگ کرد؟!
به کدومشون باید حق می دادیم.از کی باید گله می کردیم؟! از مردمی که حلال خدارو غیرقابل جبران می دونستند یا از آدمایی مثل میترا؟! از جامعه ای که واسه طلاق مشاوره رو اجباری کرده اما واسه ازدواج نه؟! از نوش دارویی که بعد مرگ سهراب سهم روزامون می شه؟! از پدر و مادرایی که دخترو پسراشون و مجبور به انتخاب خودشون می کنند؟! از مادرایی که از بچگی توی سردختراشون زدن که اگه ازدواج نکنین بهتون می گن ترشیده؟! که باعث آبروریزیمون می شین؟ از ضرب المثل دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست؟یا از دیدگاهی که دختر و پسر باید تو دهه ی بیست زندگیشون ازدواج کنن وگرنه بهشون می گن پیر پسر و پیر دختر؟! از دیدگاهی که تحصیل به دردمون نمی خوره و سهم هممون خونه ی شوهره؟! از مادر و پدرایی که به جای یاد دادن اصول زندگی به دخترا و پسراشون بهشون یاد می دن چطورگربه رو دم حجله بکشن و به اخلافاتشون دامن بزنن؟!از رسومی که به جای آموزش صحیح زندگی از فلان مارک و مدل برای جهیزیه حرف می زنن؟از چی باید گله کرد وقتی همه ی اینا دامن می زنه به طلاق؟! که برچسب میزنه روی پیشونی مردم..حالا طلاق شکل گرفت..بازم باورای غلط باید خون مردم و توی شیشه کنه؟! مرد مطلقه می تونه حتی با دختر مجردم ازدواج کنه اما واسه زن فقط کیس مناسب یک زن طلاق داده یا پیرمرده؟! اینکه باید از زن مطلقه دوری کرد چون شوهرامون و از راه به در می کنن؟ این که بچه هاشون الگوهای زندگیشون خوب نبودند و پر از ایراد وعقده و حقارتن؟! واقعا این طرز تفکرجامعه ی منه؟

سرمو با تأسف تکون دادم و اشکام گوله گوله روی زانوم چکیدند.دلم خیلی پر بود.آره..من عقده ی یک مردحمایت گر و حامی از جنس پدر و داشتم اما هیچ وقت توی طول زندگیم مادرم چیزی از قلم ننداخت توی آموزش ما.ما یاد گرفته بودیم پشت سر کسی حرف نزنیم،غیبت نکنیم،دروغ نگیم،لبخند بزنیم و با مردم مهربون باشیم،غرور نداشته باشیم و برای خواسته هامون از راه درستش تلاش کنیم.مگه انسانیت جز این اصول بود.پس چطور اون زن می تونست من و قضاوت کنه؟
چرا هیچ کس نمی فهمید هر طلاقی هم بد نیست.شاید دونفر با هم به هیچ رسیدند ، شاید بهتر باشه راهشون و جدا کنند و اجازه ندن بچه هاشون توی تنش بزرگ بشند.چطور من و به عنوان فرزند طلاق قضاوت کرد؟شاید بچه های طلاق بیش تر معنی خانواده رو بفهمند و براش ارزش قائل شن.شاید تجربه ی تلخش باعث بشه انتخاب و رفتارعاقلانه ای توی زندگیشون داشته باشن تا خودشونم گرفتاراون معضل نشن.شاید..
نمی خواستم طلاق و توجیه کنم اما آدمای زیادی مثل ما درگیرش بودند و ازش ضربه خورده بودند.دیگه باید چقدر تاوان می دادیم تا به بقیه بگیم ما هم مثل همه ی آدما حق زندگی داریم.
صدای پدرپوریا

ادامـه دارد

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار